Jaka pomoc dla frankowiczów?

Przyznać należy, że frankowicze nie znajdują się w zbyt komfortowej sytuacji. Od wielu lat mają problem z ostatecznym spłaceniem swoich kredytów, co w dużej mierze wpływa na komfort ich życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to sytuacja bez wyjścia – obecnie możliwe jest uzyskanie skutecznej pomocy prawnej w tym zakresie. Każdy frankowicz powinien przynajmniej zaznajomić się z możliwościami i je przeanalizować. Większość z nich po takiej analizie korzysta z pomocy prawnej, aby na długo przed terminem ostatecznej spłaty kredytu cieszyć się wolnością od zobowiązań. Obecnie jest to bardziej osiągalne i wymaga mniejszego zaangażowania, niż kiedykolwiek wcześniej.

Kim są frankowicze?

Wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy nastała pewnego rodzaju moda na zaciąganie kredytów we frankach szwajcarskich. W istocie nikt franków szwajcarskich nie wypłacał, a sama umowa stwarzała tylko pozory w tym względzie. Występowanie franka w umowie dawało jednak pewną gwarancję gdyż uważano, że CHF to waluta bardzo stabilna. Koszty kredytu oraz wysokość rat kredytowych należały do bardzo przystępnych, nawet dla osób osiągających stosunkowo niskie zarobki.

W związku z tym wiele osób potrzebujących finansowania zaczęło decydować się na zaciągnięcie zobowiązań powiązanych z tą walutą – głównie były to kredyty mieszkaniowe, ale zdarzały się także pożyczki hipoteczne. Ostateczna liczba i wartość zaciągniętych kredytów jest potężna – mówimy tutaj o miliardach złotych i stosunkowo dużym odsetku dorosłych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Problemy związane z tymi kredytami ujawniały się z biegiem czasu, ale już w trakcie spłaty zaciągniętych kredytów.

Okazało się, że frank szwajcarski nie jest walutą o tak przewidywalnym kursie, na jaki wskazywały banki, a umowy zawarte z bankami zostało skonstruowane z pokrzywdzeniem dla kredytobiorców. Dla tak zwanych frankowiczów sytuacja stawała się dramatyczna – w miarę wzrostu wartości franka rosła wysokość raty kredytowej, a nadto – mimo spłacania kredytu – wzrastała wartość zadłużenia. Co więcej okazało się, że frankowicze nie są chronieni przed dalszym wzrostem wartości franka, a zatem wartość ich zadłużenia nie jest niczym ograniczona.

Frankowicze po dziś dzień muszą spłacać ogromne kredyty i nie wiedzą nawet, kiedy ostatecznie nastąpi uwolnienie ich od zobowiązania. W odróżnieniu od rozwiązań amerykańskich, polskie prawo nie przewiduje przekazania bankowi kredytowanej nieruchomości w zamian za uwolnienie się z długu, a zatem sprzedaż kredytowanej nieruchomości na ogół pozostawia kredytobiorcę frankowego z istniejącym zobowiązaniem wobec banku, za które odpowiada on całym swoim majątkiem.

Dlaczego trzeba pomóc frankowiczom?

Pomoc frankowiczom jest niezbędna i konieczna. Kredyty frankowe z reguły nie były udzielane na uczciwych zasadach, a zaciągając je kredytobiorcy działali z zaufaniem do banków, które uważane były za instytucje godne zaufania. Nie jest możliwa do zaakceptowania sytuacja, gdy mimo spłaty kredytu zadłużenie rośnie. Frankowicze nie godzili się na zawieranie umów, których realizacja miała opierać się na niczym nieograniczonym ryzyku walutowym, w szczególności w sytuacji, gdy w zasadzie franki nie były im wypłacane. Frankowicze nie godzili się na dowolne ustalanie kursów walutowych przez banki. Osoby te od wielu lat zmagają się z ciążącym nad nimi widmem niekończącego się kredytu, którego kwota ciągle wzrasta, niekiedy kilkukrotnie. Zdarzają się sytuacje, kiedy dług przechodzi ze zmarłego kredytobiorcy na jego spadkobierców, a więc kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich obciąża kolejne pokolenia rodziny. Są to dramaty w wielu domach i wielu nie uzyskało stabilności finansowej do dnia dzisiejszego. Sytuacja potrafi być tragiczna, ale na szczęście można się już jej przeciwstawić.

Pomoc frankowiczom – jak wygląda?

Pomoc frankowiczom była już zapowiadana publicznie wiele razy, ale z mizernym skutkiem. Okazuje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przede wszystkim zaczerpnięcie porady prawnej u specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w sprawach frankowiczów. Warto pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób może wyglądać pomoc prawna w sprawach kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich.

Przede wszystkim najważniejszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z umową kredytową oraz jej aneksami. Doświadczeni prawnicy są w stanie określić, czy sprawa nadaje się do procedowania na podstawie poszczególnych zapisów umownych. Określą, w jakiej sytuacji znajduje się kredytobiorca i jakie ma możliwości prawne. Wśród nich wyszczególnić można przede wszystkim możliwość wstrzymania obowiązku spłaty kredytu przez czas postępowania sądowego, zniesienie konieczności płacenia reszty kredytu lub odfrankowienie go, ustalenie wysokości ostatecznego zobowiązania. Obecnie katalog takich możliwości jest znacznie szerszy, aniżeli wcześniej, gdy sprawy frankowe były tylko wyjątkowymi przypadkami w sądach.

Wiele procesów frankowiczów zostało przezeń zakończonych pomyślnie, w związku z czym zdecydowanie warto skierować swoje kroki do renomowanej kancelarii adwokackiej. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w postaci odfrankowienia umowy lub jej unieważnienia. Dlatego zdecydowanie warto podjąć konkretne kroki wespół ze specjalistami.